Сертифікація аквакультури та водоростей

Проведення сертифікації виробництва органічної продукції в галузі Аквакультури є важливим напрямом нашої діяльності, де ми маємо досвід. Перший проєкт в Україні був реалізований саме під сертифікацією Органік Стандарт.

Органічна аквакультура — органічне виробництво, пов’язане зі штучним розведенням, утриманням та вирощуванням об’єктів аквакультури відповідно до вимог стандартів.

Ми маємо досвід в сертифікації тварин аквакультури за міжнародними вимогами, а саме Органічний Регламент ЄС в Україні та за її межами.

Асортимент продукції аквакультури, що сертифікує Органік Стандарт в Україні включає як рибу у внутрішніх водах, так і лососеві і осетрові у прісній воді. Сертифікації також підлягають креветки, раки, молюски, вирощування водоростей та збір диких водоростей.

Сертифікація здійснюється шляхом перевірки та встановлення відповідності методів виробництва та самих продуктів вимогам органічних стандартів. Після успішного проходження сертифікації видається Сертифікат міжнародного зразка, що дозволяє отримати доступ на ринок органічної продукції з преміальною ціною.

Органік Стандарт забезпечує комплексний пакет послуг із інспектування, сертифікації за низкою стандартів та постійного сертифікаційного супроводу, що значно полегшує процес для кожного Оператора. Для нас є важливою компетентність наших фахівців, ми постійно вдосконалюємо їхні навички та підвищуємо кваліфікацію. Завдяки цьому, клієнт отримує високоякісні послуги.

Вимоги до аквакультури та виробництва/збору водоростей

Загальними вимогами до органічної аквакультури та виробництва/збору водоростей є:

  • Підприємства розміщують у місцях, не забруднених продуктами або речовинами, не дозволеними до використання в органічному виробництві, або забруднювачами, які поставили б під загрозу органічну якість продуктів.
  • Мінімізація використання невідновлюваних ресурсів і зовнішніх вхідних продуктів.
  • Постійне підтримання здоров’я водного середовища та якості навколишніх водних і наземних екосистем.
  • Враховується здатність об’єктів аквакультури пристосовуватися до перебування у повністю або частково контрольованих умовах.
  • Гуманне ставлення до об’єктів аквакультури, зокрема зведення до мінімуму їхніх страждань, та утримання об’єктів аквакультури з урахуванням фізіологічних та поведінкових потреб.
  • Необхідно вживати превентивних і запобіжних заходів, де необхідно, на кожному етапі виробництва, підготовки й розповсюдження.
  • Для кожного нового оператора, який подає заявку на перехід до органічного виробництва та виробляє понад 20 тонн продуктів аквакультури на рік, проводять екологічне оцінювання, що відповідає розміру виробничого підрозділу.
  • Оператор надає пропорційний виробничому підрозділу план сталого управління щодо аквакультури та збирання водоростей.

Вимоги до тварин аквакультури

  • Органічна аквакультура ґрунтується на вирощуванні молодняка, який походить з органічного маточного стада та з органічних виробничих підрозділів. Використовують переважно природні методи репродукції.
  • Тварин годують кормами, що відповідають харчовим потребам тварин на різних стадіях їхнього розвитку. Рослинна фракція кормів є органічною, а кормова фракція, отримана з водних тварин, походить з органічної аквакультури або з рибальства, сертифікованого як стале.
  • Профілактика хвороб повинна ґрунтуватися на утриманні тварин у оптимальних умовах завдяки вибору відповідного місця, оптимальної конструкції споруд, а також завдяки належному господарюванню і управлінню, у тому числі шляхом регулярної очистки та дезінфекції споруд і обладнання, застосування високоякісних кормів, відповідної щільності розміщення, а також вибору відповідних видів.
  • Ультрафіолетове світло й озон дозволено використовувати тільки в інкубаторах і розплідниках. Штучний підігрів або охолодження води дозволене тільки в інкубаторах і розплідниках.
  • Для прісноводних риб тип дна є максимально наближеним до природних умов.
  • Аквакультурні комплекси з системою рециркуляції замкненого циклу заборонені, за винятком інкубаторів і розплідників або споруд для виробництва видів, які використовують як органічний корм.
  • Забороняється штучна гібридизація, клонування і виробництво одностатевих різновидів, синтез поліплоїдних форм.
  • Під час здійснення органічного виробництва продукції аквакультури заборонено використання гормонів або подібних речовин.
  • Забороняється використовувати активатори росту і синтетичні амінокислоти.

Вимоги до вирощування водоростей

  • Вирощування органічних морських водоростей здійснюється у прибережних районах моря, що не забруднені продуктами або речовинами, не призначеними для органічного виробництва, або забруднювачами, що загрожують органічній природі продуктів, або в штучних умовах на суходолі в закритих виробничих об’єктах з контрольованими умовами середовища помешкання, що відповідають вимогам законодавства про органічну продукцію.
  • Культура водоростей в морі повинна використовувати тільки поживні речовини, які природно зустрічаються в довкіллі, або від виробництва органічних тварин аквакультури, при цьому бажано, щоб таке виробництво розташовувалося поблизу, як частина системи полікультури.
  • У наземних об’єктах, де використовують зовнішні джерела поживних речовин, рівень поживних речовин у стічних водах можна перевірити, і він повинен бути таким самим або нижчим за рівень поживних речовин у вхідній воді.
  • Можна використовувати тільки поживні речовини рослинного або мінерального походження, дозволені до використання в органічному виробництві. Використання мінеральних азотних добрив забороняється.
  • Збирання органічних морських водоростей повинне здійснюватися у такий спосіб, щоб зібрані обсяги не мали значного впливу на стан водної екосистеми.

Стандарти

Органічне законодавство України

Органічне законодавство України

Сертифікація відповідно до законодавства України є обов'язковою для виробництва та реалізації органічної продукції в Україні.

Регламент ЄС 2018/848

Регламент ЄС 2018/848

Сертифікація відповідно до Регламенту ЄС 2018/848 для експорту в країни ЄС з України буде обов'язковою не раніше 2024 року.

Якщо у вас виникли запитання, зв'яжіться з нашими фахівцями

Ольга Акулова

Провідний фахівець із сертифікації